W Volvo chronimy to, co najważniejsze

 

 

 

 

Bezpieczeństwo Volvo – technologie wsparcia kierowcy

 

 

IntelliSafe zapewnia spokojną jazdę i poczucie pełnej kontroli nad sytuacją. To koncepcja firmy Volvo Cars, dla której bezpieczeństwo jest priorytetem. Samochody marki Volvo są wyposażone w aktywne i bierne systemy, które wspierają kierowców w różnych sytuacjach drogowych, jak m.in. zapobieganie kolizjom poprzez ostrzeganie oraz zahamowanie samochodu, czy ułatwianie parkowania.

 Podejście Volvo do kwestii bezpieczeństwa jest wyjątkowe. Od lat 70 szczegółowo badamy wypadki drogowe, dzięki temu opracowaliśmy rozwiązania, które pomagają w unikaniu zderzeń, sprzyjają zwiększeniu uwagi kierowcy oraz przypominają o ograniczeniach prędkości, a nawet komunikują się z innymi samochodami, by wymienić się ostrzeżeniami o śliskiej nawierzchni lub poinformować o włączonych światłach awaryjnych. W Volvo znamy najczęstsze przyczyny zderzeń oraz wypadków i dlatego wprowadziliśmy rozwiązania, które mają wpływ na ograniczenie skutków potencjalnych zdarzeń, jak kolizja czy niezamierzone zjechanie z drogi.

 

 

City Safety to rozwiązanie, które chroni osoby w samochodzie i poza nim. Potrafi w porę rozpoznać niebezpieczeństwo i dzięki temu go uniknąć. Volvo było pierwszym na świecie producentem, który wprowadził takie rozwiązanie do standardowego wyposażenia każdego nowego samochodu. System za pomocą kamer i radarów rozpoznaje inne pojazdy, rowerzystów, pieszych i duże zwierzęta, jak jelenie lub konie – także w nocy. Jeżeli wykryje zagrożenie kolizją, ostrzeże Cię, a w razie braku reakcji automatycznie uruchomi hamulce, by uniknąć zderzenia lub ograniczyć jego skutki.  System jest w stanie samoczynnie zahamować i uniknąć kolizji, gdy różnica prędkości pomiędzy dwoma pojazdami nie przekracza 50-60 km/h. Jeżeli różnica w prędkości jest wyższa, układ pomoże ograniczyć skutki zderzenia. Częścią City Safety jest układ Steering Support, który pozwala wykonać manewr ominięcia zagrożenia maksymalnie skutecznie i bezpiecznie.

 

 

 

 

 

 

 Projekt E.V.A. 

Niektóre rzeczy codziennie zmieniają się na lepsze. Inne z kolei nie muszą, jak  filozofia marki Volvo, dla której bezpieczeństwo już w 1927 roku stało się priorytetem. To właśnie wówczas założyciele Volvo Cars podjęli decyzję o skoncentrowaniu wysiłków na bezpieczeństwie Volvo jako jednej z kluczowych wartości firmy. Dziś Volvo jest liderem w tym obszarze.

 

 

 

“Samochodami jeżdżą ludzie. Dlatego naczelną zasadą stojącą za wszystkim co robimy jest – i musi pozostać – bezpieczeństwo.”

 Gustaf Larson, współzałożyciel Volvo

 

 

Dlaczego bezpieczeństwo dla Volvo jest tak ważne? Z jakiego powodu kobiety do tej pory nie były chronione w samochodach w taki sam sposób jak  mężczyźni? Czym jest inicjatywa E.V.A?

W 2019 roku większość producentów nadal konstruuje samochody na podstawie danych opartych o badania wyłącznie męskich manekinów testowych. Natomiast z uwagi na inną budowę anatomiczną kobiety częściej niż mężczyźni ulegają obrażeniom w obrębie klatki piersiowej, są narażone na uszkodzenia kręgów szyjnych, a także wymagają specjalnej ochrony podczas zderzeń bocznych. Mniejszy wzrost powoduje także, że niżej siedzą i znajdują się bliżej kierownicy. Samochody powinny chronić ludzi niezależnie od płci, wieku, wzrostu czy figury, wszystkich, nie tylko tzw. przeciętne osoby.

Bezpieczeństwo dla Volvo jest najważniejsze dlatego już od 1995 roku korzystamy z żeńskich manekinów testowych. Pierwszy był manekin średniego rozmiaru do zderzeń czołowych. W 2001 roku dodano model małego rozmiaru do badania zderzeń bocznych. Na początku wieku opracowano pierwszy na świecie manekin żeński średniego rozmiaru – był to wirtualny model kobiety w ciąży. Dziesięć lat później Volvo powiększyło rodzinę manekinów o podobnej wielkości model żeński do badania obrażeń odcinka szyjnego kręgosłupa przy uderzeniach w tył pojazdu.

 

 

W tym roku w ramach programu E.V.A. (EQUAL VEHICLES FOR ALL)  udostępniliśmy wyniki naszych badań, żeby każdy producent mógł z nich skorzystać i wytwarzać samochody chroniące wszystkich nie tylko przeciętnego mężczyznę.

W Volvo dbamy o bezpieczeństwo i dlatego nie patentujemy naszych innowacyjnych rozwiązań, które w sytuacji zagrożenia ratują życie.

Skontaktujemy się z Tobą

Masz pytanie? Wypełnij poniższy formularz, skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe.

Zobacz również